Europejski Dzień Języków w naszej szkole – dydaktycznie i z przytupem!

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Ideą tego święta jest zachęcanie Europejczyków do podejmowania nauki większej liczby języków, co stanowi cenne narzędzie do większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami. W tym roku z okazji okrągłej dwudziestej rocznicy, społeczność naszej szkoły dołączyła do grona entuzjastów z całej Europy i przygotowała wiele atrakcji oraz niespodzianek.

Zespoły klasowe IV – VIII przez kilka dni pracowały metodą projektu, celem którego było wykonanie plakatu promującego naukę wylosowanego przez siebie języka. W dniu obchodów EDJ nauczyciele języków obcych przeprowadzili lekcje kulturowe oraz quizy, dzięki którym uczniowie poznali trzy główne gałęzie rodziny języków indoeuropejskich, odkrywali ich podobieństwa i różnice, wsłuchiwali się w ich brzmienie, a następnie je rozpoznawali. Podczas wirtualnej wędrówki po Europie, napotkali wiele ciekawych i zabawnych łamańców językowych, określeń i idiomów. Usłyszeli między innymi, najdłuższą w Europie nazwę miejsca w języku walijskim- Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, zmierzyli się z czeskim łamańcem językowym – Chrt pln skvrn zdrhl z Brd, niemieckim rzeczownikiem złożonym – Fußballweltmeisterschaftsqualifikationsspiel czy rumuńskim – Oaia aia e a ei, eu i-o iau., Odkryli znaczenie hiszpańskiego powiedzenia – ¡El mundo es un pañuelo!, jak również włoskiego określenia – abbiocco. Ponadto, dzieci miały możliwość nauczenia się kilku słów w języku migowym, w tym jak pokazać Polskę. Całemu wydarzeniu towarzyszyły występy taneczne i wokalne w różnych językach oraz nietypowe „wielojęzyczne’’ życzenia i powitanie dnia.

Zintegrowani poprzez wspólną pracę oraz zabawę, nasi podopieczni nie tylko mieli okazję sprawdzić swoje uzdolnienia lingwistyczne, ale również rozbudzili w sobie ciekawość i motywację do poznawania nowych języków i kultur. Można nas znaleźć na mapie wydarzeń oficjalnej strony EDL – European Day of Languages > Home (ecml.at)

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.