23 lutego 2022 r. obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją!

Ten dzień został ogłoszony w 2002 r. przez Ministra Zdrowia w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy jakie niesie ze sobą depresja oraz upowszechnienie wiedzy na jej temat. Depresja jest groźna i podstępna.

Ocenia się że w Polsce na depresję cierpi  8 mln ludzi z czego jedynie 1,5 mln jest zdiagnozowana. Ciągle chorzy wstydzą się szukać pomocy lekarskiej i często są nierozumiani przez otoczenie.

Dzieci i młodzież podobnie jak dorośli mogą również na nią zachorować. Dzieje się tak, kiedy w ich życiu pojawiają się trudne sytuacje, takie jak np. choroba, niepowodzenia szkolne, odrzucenie, trudności      w relacjach z rówieśnikami czy problemy rodzinne. Jest to wtedy naturalna reakcja i przy odpowiedniej pomocy może szybko przeminąć. Istnieją jednak osoby, które przez dłuższy czas doświadczają głębokiego smutku i nie są w stanie sobie z nim poradzić. Dzieciom i młodzieży zwykle jest trudniej mówić o tym co naprawdę czują i zwykle nagromadzone uczucia wyrażają poprzez swoje zachowanie, np. w postaci gniewu, drażliwości, wycofania. Może to być sygnał, że w ich życiu dzieje się coś niepokojącego…

Poznajmy fizyczne objawy depresji:

Chroniczne zmęczenie

Jeżeli obserwujesz u siebie utrzymujące się osłabienie pomimo, że odpoczywasz, wysypiasz się i odpowiednio się odżywiasz a wszystkiemu towarzyszy poczucie smutku czy rezygnacji to może być to symptom depresji. To że utrzymujący się stres może powodować fizyczne wyczerpanie nie jest niczym nowym, ale kojarzenie tego stanu z depresją nie jest już takie oczywiste.

Zmniejszona tolerancja na ból

Nadwrażliwość na ból to klasyczny fizyczny objaw depresji. Antydepresanty działają w takich przypadkach jak „środki przeciw bólowe”.

Bóle mięśniowe i bóle pleców

Stwierdzono, że utrzymujące się stany zapalne mogą mieć swoje podłoże w stanie psychicznym pacjenta. Jeżeli źródłem bólu nie jest uraz albo nieprawidłowa postawa to może być to objaw depresji.

Bóle głowy

W odróżnieniu od zwykłych bólów głowy (które miewa prawie każdy) bóle o podłoży depresyjnym nie koniecznie zaburzają funkcjonowanie. Nazywane są napięciowymi i objawiają się pulsowaniem w okolicach czoła i skroni.

Zaburzenia wzroku

Osoby cierpiące na depresje często odczuwają pogorszenie percepcji kontrastu pacjent odbiera świat jako szary i rozmyty.

Bóle brzucha

Depresja jest w stanie powodować stany zapalne jelit, które często są bagatelizowane i nie wiązane z tą chorobą.

Problemy z układem trawiennym

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że depresja ma wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Zaparcia czy biegunki nie są kojarzone z nastrojem chronicznym smutkiem, niepokojem czy lekiem a tym czasem taka zależność istnieje.

Jak rozpoznać depresję – na co warto zwrócić uwagę?

 • w zachowaniu często obserwowana jest drażliwość lub wybuchy złości,
 • czasami obserwowane jest nadmierne poczucie winy, beznadziejności i niska samoocena
 • mogą pojawiać się i nawracać tzw. „czarne myśli”, czyli myśli nieprzyjemne, negatywne, niewspierające,
 • może towarzyszyć nam nadmierny bądź bardzo słaby apetyt, suchość w ustach
 • często pojawiają się trudności w obszarze snu (np. problem z zasypianiem bądź chęć przespania całego dnia).

Ponadto:

 • smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”)
 • zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby)
 • zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
 • uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
 • lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”
 • trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, co przekłada się na niższe oceny szkolne,
 • dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).

Osoby chore często zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – szkołę, pracę, a nawet higienę osobistą. Problemem mogą  stać się podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.

Zmiany nastroju o charakterze depresyjnym trwające dłużej niż dwa tygodnie powinny skłonić nas do szukania pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry.

Drodzy Uczniowie!

Jeśli masz jakiś problem lub coś Cię niepokoi to zapraszamy na rozmowę do wychowawcy lub pedagoga szkolnego. Jeśli z jakichś powodów nie masz w sobie odwagi przyjścia do nas to podajemy listę ważnych telefonów, z których możesz skorzystać w sytuacji gorszego samopoczucia:

 • Dziecięcy Telefon Zaufania/Rzecznik Praw Dziecka  tel. 800 12 12 12
 • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
 • Młodzieżowy Telefon Zaufania tel. 19288
 • Telefon zaufania dla dzieci tel. 800 080 222

Dbajcie o swoje zdrowie psychofizyczne każdego dnia!!!

Drodzy Rodzice!!!

Warto pomóc dziecku dbać o równowagę emocjonalną oraz sięgać po metody wspomagające radzenie sobie z obniżonym nastrojem. Sprawdzać, testować i wybrać te, które są najlepsze dla dziecka. Raz nauczone i dobrze działające schematy zachowania, mogą przydać się w życiu w ogóle, wspomagając radzenie sobie z trudnościami.

Oto kilka obszarów wartych uwagi:

 1. Relacje z ludźmi – pomaganie innym (np. wolontariat) i życzliwość; zacieśnianie relacji z ludźmi; wyrażanie wdzięczności; wybaczanie (krzywda wtedy zwykle sama znika)
 2. Relacje z ludźmi – pomaganie innym (np. wolontariat) i życzliwość; zacieśnianie relacji z ludźmi; wyrażanie wdzięczności; wybaczanie (krzywda wtedy zwykle sama znika)
 3. Optymizm – pozytywne myślenie o ludziach i o przyszłości, umiejętne wyciąganie wniosków z porażek, nieodłącznych w życiu, traktowanie przeszłości jako dobrej nauczycielki
 4. Dbanie o ciało – dostosowane do możliwości ćwiczenia fizyczne, spacery, szukanie przyjemności w aktywności fizycznej
 5. Duchowość – obcowanie ze sztuką, literaturą, muzyką, naturą; religijność

Ważne telefony:

 • 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
 • 800 70 2222 – Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
 • 800 080 222 – Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci, rodziców  i nauczycieli

Nie ignoruj objawów depresji, nie wstydzić się jej, nie zakładaj, że sama minie. Reaguj, dbaj, działaj!

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.