UWAGA DEPRESJA

23. lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Obchody tego dnia mają na celu szerzenie w społeczeństwie świadomości nt. zaburzeń nastroju i tego, że wymagają one specjalistycznego leczenia. Depresja to nie „moda” czy „fanaberia”, tylko poważna choroba, która znacząco wpływa na różne sfery funkcjonowania człowieka,  jego samopoczucie, myśli, relacje z innymi ludźmi i z sobą samym. 
W przypadku dostrzeżenia objawów depresji, warto umówić się na wizytę do lekarza lub terapeuty. Depresję można (a nawet należy!) leczyć. Do bardzo skutecznych metod zalicza się połączenie farmakoterapii oraz psychoterapii. 

NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY!

Depresja jest chorobą uwarunkowaną wieloczynnikowo (wyróżnia się m. in. czynniki genetyczne, biologiczne, psychologiczne i społeczne), która może dotknąć każdego z nas.

Najczęstsze objawy depresji:

Z okazji Dnia Walki z Depresją warto zadbać o siebie i bliskich. Pamiętajmy jednak, że o zdrowie psychiczne powinniśmy się troszczyć każdego dnia. Tak jak dbamy o ciało, tak powinniśmy dbać też o umysł.

Problemy wiązane ze zdrowiem psychicznym mogą mieć znaczący wpływ na nasze funkcjonowanie i radość z życia. Słabe zdrowie psychiczne może prowadzić do problemów z nauką, pracą, relacjami i samopoczuciem.

Jak możemy o siebie zadbać? Sposobów na pielęgnowanie stanu psychicznego jest sporo. Do jego poprawy mogą przyczynić się ćwiczenia fizyczne, dobre odżywianie, praktykowanie uważności i technik radzenia sobie ze stresem, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, utrzymywanie kontaktu z bliskimi i szukanie profesjonalnej pomocy w razie potrzeby.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy depresji (albo inne niepokojące sygnały) – nie zwlekaj, przyjdź – czekamy na Ciebie!  W szkole możesz zgłosić się do psychologa, pedagoga specjalnego lub pedagoga szkolnego. Razem zastanowimy się, co robić dalej. 

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku o depresji. Oto link:  https://youtu.be/cqM1HSckt5s

W naszej szkole będą ciekawe zajęcia promujące sposoby walki z depresją trwające od poniedziałku do czwartku: przeczytaj, przyjdź, zobacz, weź w nich udział.

Tuchów zadbał o propagowanie Dnia Walki z Depresją. Informacje o wydarzeniach w dniu 23 lutego 2023 można znaleźć na plakatach w szkole i na stronie szkoły oraz na stronie Tuchowa. Skorzystajcie chociaż z jednego wydarzenia wspólnie z Rodzicami!!!

Anna Zaucha – pedagog szkolny

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.