Święta Wielkanocne

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa trzy dni po jego śmierci na krzyżu. Zgodnie z podaniem biblijnym Jezus został ukrzyżowany w piątek, a trzy dni później, w niedzielę zmartwychwstał, odnosząc tym samym zwycięstwo nad śmiercią i dając wiernym nadzieję na życie wieczne. Święta Wielkanocy są symbolem nadziei, odrodzenia, a także wybaczenia i pojednania.

Niedziela Wielkanocna to najważniejszy dzień w roku liturgicznym, w którym Kościół celebruje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To czas radości, nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią.
W niedzielę wielkanocną zasiądziemy do  wielkanocnego śniadania.

Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu. Na środku stołu stawiamy baranka, np. na łączce z rzeżuchy. Rzeżucha to symbol sił witalnych
i rodzącego się życia.

Na stole wielkanocnym powinny znaleźć się tradycyjne świąteczne potrawy:

  • żurek – czyli barszcz biały,
  • kiełbasa – zwykle biała, na ciepło,
  • szynka wędzona w jałowcowym dymie,
  • jajka w różnych postaciach,
  • ćwikła z chrzanem,
  • pieczone mięso,
  • własnoręcznie wykonana babka,
  • mazurek z artystycznymi dekoracjami,
  • pascha,
  • babka,
  • sernik (kiedyś zwany przekładańcem).

Wielkanocna Niedziela to czas przeznaczony na rodzinne biesiadowanie. 

Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą.

W Wielkanocny Poniedziałek święci się pola. Gospodarze wyruszają na pola. Święcą je palmami nasączonymi wodą. Z tych palm robią krzyżyki i wbijają w ziemię, aby zapewnić sobie dostatek. To okazja do spotkań towarzyskich i rozmów, cieszenia się wspólnie spędzanym czasem i budzącą się do życia przyrodą.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę Wszystkim, aby wszystkie tradycyjne potrawy i wypieki udały się doskonale i uświetniły rodzinne świętowanie.
By w tym radosnym i przepełnionym spotkaniami czasie nie zapomnieć o najważniejszym Gościu, który gromadzi nas wokół stołu: Zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

 

20. rocznica śmierci św. Jana Pawła 2 kwietnia 2025 roku, godz. 21:37

Papież zmarł w wieku 84 lat. Przy łożu Jana Pawła II  umierającego w papieskich apartamentach byli jego najbliżsi współpracownicy. Zgodnie z tradycją towarzysząca pochówkom papieży, do trumny z ciałem Jana Pawła II włożono – zapieczętowany w specjalnej metalowej tubie – napisany po łacinie jego krótki życiorys. Początek tego dokumentu, zwanego “rogito”, brzmi: „W świetle Chrystusa zmartwychwstałego, 2 kwietnia roku Pańskiego 2005, o godzinie 21:37 wieczorem, gdy sobota dobiegała kresu i weszliśmy już w Dzień Pański w Oktawie Wielkanocy i Niedzielę Bożego Miłosierdzia, umiłowany Pasterz Kościoła Jan Paweł II przeszedł z tego świata do Ojca. Jego odejściu towarzyszył modlitwą cały Kościół, zwłaszcza młodzież”.  Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 r. na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Napisał m.in. “Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia. Po śmierci Jana Pawła II w Polsce ogłoszono pięciodniową żałobę narodową. Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Uroczystości żałobne wraz z mszą pogrzebową w Watykanie emitowały stacje telewizyjne na całym świecie. Na ceremonię przybyło do Rzymu około 5 milionów pielgrzymów. W pogrzebie uczestniczyło 4 królów, 5 królowych i ponad 70 prezydentów państw reprezentujących kraje z różnych zakątków globu.

 Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

Dziedzictwo Papieża Polaka pozostało z wiernymi na całym świecie i wciąż jest żywe.

Jan Paweł II zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, myśliciel i filozof oraz inspirator przemian na świecie.

Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał osiem razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku. Trasa jego pielgrzymki wiodła również przez nasz region /w Tarnowie był w czerwcu 1987 roku, gdzie beatyfikował Karolinę Kózka/.

W 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II wejdzie do kin film „21.37” . To opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. „To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 roku, było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy. Przede wszystkim jednak „21.37” będzie dla widza pełnym wzruszeń i dobrych emocji doświadczeniem, wywołującym tęsknotę za pięknem tamtych dni.

Film ma wszystkim przypomnieć to, jak wielką rolę św. Jan Paweł II odegrał w naszym życiu. W kinach w Tarnowie emitowany będzie od 2 kwietnia, a w Tuchowie od 11 kwietnia. Zachęcam do obejrzenia filmu z całymi rodzinami.

Pamiętajmy o wartościach, których nas uczył Święty naszych czasów.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha