Dzień Babci i Dziadka

Każdego roku w styczniu obchodzone jest święto wszystkich babć i dziadków – Dzień Babci 21 stycznia oraz Dzień Dziadka 22 stycznia. Jest to okazja do tego, aby pokazać naszym dziadkom i babciom, jak cenni są dla nas. Oczywiście warto to robić na co dzień, ale celebrowanie tych okazji jest wyjątkowo istotne. Dlatego dobrze jest wiedzieć nie tylko kiedy jest Dzień Babci i Dziadka, ale także odpowiednio się do niego przygotować. 

O tym, że Babcia i Dziadek odgrywają niezwykłą rolę w życiu wnucząt, nikogo nie trzeba przekonywać. Rodzice rodziców tworzą z wnukami szczególny rodzaj więzi. Jej charakter świetnie oddaje stare powiedzenie, zgodnie z którym rodzice są od wychowywania, a dziadkowie są od rozpieszczania. Oczywiście najlepiej dla wszystkich, gdy wychowanie i rozpieszczanie odbywa się w rodzinnej harmonii, której przyświeca dobro dzieci. Warto pamiętać, że dzisiejsza babcia i dziadek nie przypominają już wiekowych, nieaktywnych zawodowo osób. Można wyróżnić trzy typy współczesnych dziadków:
–  dziadkowie zdystansowani –  widują wnuki stosunkowo rzadko i mają niewielki, bezpośredni wpływ na ich życie
– dziadkowie zaangażowani – podejmują się współwychowywania wnuków i są aktywnie zaangażowani w stałą opiekę nad nimi, nierzadko zastępując zajętych pracą rodziców
– dziadkowie towarzyscy –  budują ciepłe relacje ze swoimi wnuczętami. Kochają oni wnuki, poświęcają im dużo czasu, często je rozpieszczają, ale nie podejmują związanych z opieką nad dziećmi obowiązków, nie zastępują rodziców

Kto ci opowie o dawnych latach? Tych lat naoczny świadek.
Jak kraj nasz rośnie, jak ludzie rosną opowie ci Babcia i Dziadek.

Otworzy serce, kieszeń otworzy, podsunie czekoladę.
Z twoich sukcesów zawsze się cieszy. Kto? No wiadomo: Babcia i Dziadek.

A jak coś spsocisz, a jak naknocisz, jak trzeba spytać o radę –
to kto za uszy wyciągnie z biedy? Wiadomo – zawsze Babcia i Dziadek!

Więc wnuki proszą, żeby w kwiaciarniach kwiatków nie chować pod ladę.
Babcia i Dziadek mają swe święto! Kwiaty dla Babci i Dziadka!
Wiwat! Niech żyje Babcia i Dziadek!

Aby Babcia i Dziadziu w zdrowiu długo żyli.
Aby uśmiech dla nas mieli w swojej każdej wolnej chwili.

Do uroczystego świętowania zapraszają swoje Babcie i Dziadków uczniowie z kl. 0 – III wraz z wychowawcami
20 stycznia 2023 r. oraz Anna Zaucha – pedagog szkolny, która jest szczęśliwą babcią już od 15 lat

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.