TŁUSTY CZWARTEK – NAJSŁODSZY DZIEŃ W ROKU

„Tłusty czwartek pączkami fetuje,
a od Popielca ścisły post szykuje”

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem ruchomym, jego data zależy od daty Wielkanocy. W 2024 roku wypada 8 lutego. W Polsce w tłusty czwartek prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło.

Ciekawostki dotyczące tłustego czwartku

• Dawniej w tłusty czwartek jadano pączki ze słoniną lub boczkiem
  • Klasyczny pączek ma 300-400 kcal, waży 55-70 g i jest smażony na smalcu.
  • Żeby spalić kalorie zdobyte dzięki zjedzeniu jednego pączka, należy biegać 30 minut.
  • Statystyczny Polak w tłusty czwartek zjada 2,5 pączka (oznacza to, że tego dnia wszyscy zjemy ok. 100 mln pączków).
  • 5 % Polaków w tłusty czwartek nie je pączków.

Zachęcam też do obejrzenia filmiku o tradycjach tego dnia: 🍩 Tłusty Czwartek – film edukacyjny dla dzieci 🍩 Pączki i historia Tłustego Czwartku

Jak sama nazwa wskazuje, tłusty czwartek ma być tłusty, a symbolem tego dnia stały się pączki.
Tak więc pączek w dłoń i smacznego!

Pedagog szkolny: Anna Zaucha