Andrzejki i Katarzynki

Imieniny Katarzyny, tzw. katarzynki (25 listopada) i Andrzeja, tzw. andrzejki (30 listopada) to ostatnia szansa na zabawę w okresie przedświątecznym. Jakie są tradycje, wróżby i skąd wzięły się te zabawy? Wróżby z wosku, ścieżka z butów, karteczki z imionami, czy przewidywanie przyszłości z fusów po kawie, obierane jabłko, kołki w płocie – z tego między innymi słyną te zabawy.

W wieczory poprzedzające oba te dni przepowiadane są najsłynniejsze wróżby. I tak w wigilię św. Katarzyny (24 XI) wróżą sobie kawalerowie, natomiast w przeddzień święta Andrzeja – (29 XI) – panny. A co w tym jest ciekawe, mimo, że te przepowiednie różnią się między sobą, to wróżby mają jeden cel: powiedzieć jak wyglądać będzie nasze dalsze życie.

Wróżby nie są dziś wyrocznią, której należy ślepo ufać i oczekiwać spełnienia lecz dobrą zabawą i okazją do wspólnych spotkań i radości.

Święty Andrzej Wam ukaże, 
co Wam los przyniesie w darze! 
Niech to będą rzeczy dobre
– wszystkie miłe i pogodne!

Zatem życzę Wszystkim dobrej zabawy.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.