Dzień Św. Patryka – relacja

Dzień Świętego Patryka, czyli St. Patrick’s Day

Garnek Leprechauna odnaleziony!

Gratulujemy drużynie klasy VII, która jako pierwsza odnalazła skarb oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy. Serdeczne życzenia dla solenizantów dzisiejszego dnia!

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.

• Zespół Downa związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze – stąd data 21.03. A że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem
  • Osoby z zespołem Downa potrzebują od opiekunów ogromnej uwagi, serca, wielkiej wrażliwości i empatii. Jednocześnie bardzo ważne jest wyrabianie w nich samodzielności i wspieranie w dążeniu do niej
  • Edukacja uczniów z zespołem Downa wygląda tak samo jak innych dzieci, ale z większym sercem, wrażliwością i empatią. Chodzi o to, aby traktować te dzieci jak wszystkie inne, żeby poczuły się tak samo ważne, tak samo bezpieczne, jak w innej szkole zdrowe dzieci. Największe siły skierowane są na rozwój samodzielności, kształtowanie odpowiednich zachowań i komunikację. Trzeba dopasować tę komunikację, bo nie wszystkie dzieci mogą komunikować się werbalnie.

Z okazji tego Dnia na całym świecie odbywają się spotkania, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa oraz propagowanie integracji.

21 marca /wtorek/ dzieci z klas 0 – III dołączają do Zespołu Kolorowych Skarpetek  wspierając osoby chorujące na trisomię 21  /zespół Downa/. Ta akcja ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z wadą genetyczną. Zachęcamy wszystkich  uczniów z klas młodszych do założenia kolorowych skarpetek.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha