Pani Dietetyk w naszej szkole

8 MARCA 2023 roku  gościliśmy w naszej szkole specjalistę w dziedzinie żywienia, panią dietetyk Sabinę Siwak. Pani Sabina przeprowadziła zajęcia profilaktyczne z zakresu zdrowego stylu życia i prawidłowego żywienia. Zwróciła uwagę na dietę dostosowaną dla dzieci w wieku szkolnym a także na zapobieganie uzależnieniom od słodyczy i niezdrowych napojów.  Zajęcia dla uczniów z oddziału przedszkolnego i klas I – IV miały charakter warsztatowy a dla klas V-VIII odbyły się w formie pogadanki. Na początku dzieci i młodzież zapoznali się z prezentacją przedstawiającą  piramidę zdrowia oraz bardzo ciekawie i dostępnie przedstawione zostały zasady prawidłowej diety u nastolatków. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowane śniadanie, aby dostarczało niezbędnej energii na początek dnia oraz odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Pani dietetyk wskazała również na najczęściej popełnianie błędy żywieniowe, przestrzegała przed stosowaniem wszelkich bardziej znanych lub mniej znanych diet, wskazując na skutki uboczne. Dzieci dowiedziały się także jak ważne są w ich diecie warzywa i owoce oraz jaką rolę odgrywa ruch, szczególnie na świeżym powietrzu.

Pani dietetyk zwróciła uwagę, że należy jeść pięć pełnowartościowych posiłków dziennie, pić dużo wody i zastępować słodkie przekąski np. owocami. Podkreśliła, że waga nie zależy jedynie od tego, co spożywamy. Oprócz diety stanowią o niej również inne czynniki, takie jak płeć, geny, kondycja fizyczna oraz stan zdrowia, o który trzeba bardzo dbać. Uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się, jakie produkty spożywcze sprzyjają zdrowiu i nie powodują zakłóceń uwagi, ospałość lub nadmierną krótkotrwałą aktywność.

Po zakończeniu zajęć każdy uczestnik dostał upominek: młodsi tematyczną naklejkę, starsi ołówek z nazwiskiem i imieniem oraz telefonem Pani prowadzącej. Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu i wypowiadali się na temat zdrowego stylu życia. 

Na koniec grupa chłopców złożyła Pani Sabinie życzenia z okazji Dnia Kobiet, podziękowali za ciekawe zajęcia wręczając kwiaty i słodki upominek.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.