2 kwietnia przypada 18 rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II

Wszyscy pamiętamy czas, gdy na przełomie marca i kwietnia 2005 roku z niepokojem i smutkiem śledziliśmy komunikaty napływające z Watykanu. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o 21:37.

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Podczas prawie 27 lat pontyfikatu Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował więcej osób niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 ludzi, a świętymi 482 osoby, podczas 51 uroczystości.

Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich.

Św. Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków. Dziedzictwo Papieża Polaka pozostało z wiernymi na całym świecie i wciąż jest żywe. Papież Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się 6 dni później. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

Jan Paweł II zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, myśliciel i filozof oraz inspirator przemian na świecie.

Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał osiem razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku. W 1987 roku trasa jego pielgrzymki wiodła przez nasz region, w Tarnowie beatyfikował  błogosławioną Karolinę Kózka, która jest patronką Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Święty Jan Paweł II uczył nas wiary, miłości i szacunku do każdego życia, do siebie nawzajem, do przyrody, do ziemi ojczystej. Uczył nas czym jest wolność i jak trzeba jej bronić. Słuchaliśmy tej nauki uważnie. Byliśmy wtedy razem, bardziej niż kiedykolwiek. Stańmy dzisiaj w obronie Jego pamięci. Podziękujmy wielkiemu Polakowi za pozostawioną kolejnym pokoleniom schedę miłości i wiary. 

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.