Autyzm

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Oznacza to, że u osób autystycznych obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Zaburzenia te mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu, dlatego używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Autyzm nie wiąże się z niepełnosprawnością umysłową, a wręcz przeciwnie – często są to osoby z ponadprzeciętną inteligencją. Osoby autystyczne inaczej odbierają dźwięk, światło, obraz, smak, zapach, ból czy dotyk. Tworzą swój wewnętrzny świat, w którym dobrze się czują. Mają problemy z wyrażaniem emocji, budowaniem relacji międzyludzkich, komunikowaniem się z otoczeniem.

Krzywdzące stereotypy nie pomagają osobom autystycznym odnaleźć się w „naszym” świecie.

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Nie musimy być. Różnorodność jest bogactwem. Szanujmy to.

Pamiętajmy, że oni są wśród nas:

BARDZIEJ spostrzegawczy,

BARDZIEJ analityczni,

ZBYT dosłowni,

ZA BARDZO szczerzy,

czasem ZBYT uparci.

Nie są INNI. Są BARDZIEJ.

 Światowy Dzień Świadomości  Autyzmu  przypada na 2 kwietnia. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.

„Zaświeć się na niebiesko” To wydarzenie inaugurujące Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Polega na iluminacji obiektów architektonicznych na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. 2 kwietnia, a więc dokładnie w Dniu Świadomości Autyzmu, budynki i inne obiekty na całym świecie przybierają niebieskie barwy, a łączy je wspólny cel – okazanie jedności, otwartości, akceptacji i zwykłej ludzkiej otuchy osobom ze spektrum autyzmu. W akcji uczestniczą zarówno instytucje publiczne, placówki edukacyjne, jak i budynki komercyjne. W Polsce niebieskie iluminacje organizowane są od 2011 roku.

2  kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie.
Każdy z Nas może wyrazić swoją solidarność. Najprostszym sposobem jest dodanie tego dnia niebieskiego koloru do ubrania. Włączmy się zatem w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko”.
 W naszej szkole będzie to 3 kwietnia /ze względu, że 2 kwietnia przypada w niedzielę/.

Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

„NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACE AUTYZMU BĄDŹ 3 KWIETNIA NIEBIESKI

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.