Uczniowie Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Sajdaka w Poznaniu

Zwiedzanie Poznania rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, miejsca, gdzie rozpoczęła się historia Polski. Ostrów Tumski  jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania wraz z królującą tam Katedrą Poznańską, gdzie zwiedziliśmy podziemia, a w nich miejsca pochówku pierwszych władców z dynastii Piastów. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Rynek z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej, z którymi związana jest bardzo ciekawa legenda. Następnie zwiedziliśmy Kolegiatę Poznańską. Ta poznańska fara zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce, a zbudowana została w latach 1651-1701. Tak wyglądał nasz pierwszy dzień pobytu.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Rogalowym, gdzie odbył się pokaz dotyczący wypieku Rogali Świętomarcińskich, oczywiście połączony z degustacją. Następnie wyruszyliśmy na Wzgórze Przemysła, skąd podziwialiśmy panoramę Starego Miasta z wieży dawnego Zamku Królewskiego. W końcu dotarliśmy na Uniwersytet Poznański, gdzie czekało na nas bardzo serdeczne przyjęcie przez władze uczelni. Uczniowie mieli okazję poznać miejsca związane z patronem szkoły oraz zobaczyć jak funkcjonuje wyższa uczelnia. Na zakończenie naszego pobytu w Poznaniu udaliśmy się do Palmiarni, która jest jednym z największych obiektów tego typu w Europie. Tam wyruszyliśmy  w  botaniczną podróż po odległych kontynentach, poznając roślinność z różnych stref klimatycznych. Nasze wrażenia dodatkowo wzbogaciły widoki i odgłosy egzotycznych zwierząt, a także akwaria pełne ciekawych okazów ryb.

Pełni wrażeń wracaliśmy do domów,  po drodze oglądając pamiątki zakupione w Poznaniu.

Celem naszego wyjazdu było poznanie historii i zabytków tego największego w Wielkopolsce miasta oraz wizyta na Uniwersytecie Poznańskim,  miejscu związanym z patronem naszej szkoły prof. Janem Sajdakiem, profesorem  uniwersytetu,  który założył Katedrę Filologii Klasycznej i który był rektorem tegoż Uniwersytetu w latach 1931-1932.

W tym roku we wrześniu będziemy obchodzić piątą rocznicę nadania imienia naszej szkole, więc tym bardziej cieszymy się, że udało nam się zorganizować ten wyjazd.

Opracowała: Anna Sajdak

GALERIA

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.