Relacja z wycieczki do Poznania

Kiedy w 2013 roku trwały przygotowania do nadania imienia naszej szkole, niewiele osób z Burzyna i okolic znało postać przyszłego patrona profesora Jana Sajdaka.

Długo pozostawał w cieniu, zapomniany i niedoceniany. A przecież była to osoba wyjątkowa, człowiek o niezwykłym intelekcie, kochający sztukę i literaturę klasyczną. Był wielkim Polakiem, wierzącym w siłę nauki i edukacji. Już wtedy pojawiła się myśl, aby młodzież naszej szkoły mogła bliżej poznać nie tylko życie i pracę profesora Sajdaka, ale także miejsca z nim związane.

Pomysł udało nam się zrealizować w tym roku. Liczna grupa uczniów wraz z opiekunami wyjechała do Poznania, gdzie miała możliwość zobaczenia miejsc, będących świadkami narodzin państwa polskiego. To jedno z najstarszych miast polskich, prawa miejskie otrzymało w roku 1253. W Poznaniu znajdowała się siedziba pierwszego biskupstwa, a w katedrze poznańskiej znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych władców chrześcijańskiej Polski. Miasto robi ogromne wrażenie, historia łączy się z nowoczesnością, a ludzie patrząc w przyszłość, szanują to, co dawne i wartościowe.

Dla nas ważnym punktem było zwiedzanie budynków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przyjęto nas tam bardzo serdecznie, a pracownicy uczelni udzielali nam szczegółowych informacji, na temat tego miejsca, jego przeszłości oraz obecnej działalności naukowej. Uniwersytet powstał w roku 1611 na mocy przywileju królewskiego Zygmunta III Wazy. Od 1931 do 1932 roku profesor Jan Sajdak był rektorem tej uczelni. Pracę naukową rozpoczął tam  już w roku 1916, szybko doprowadzając do utworzenia Katedry Filologii Klasycznej, działającej po dzień dzisiejszy. Uniwersytet w dalszym ciągu się rozwija, obecnie kształcenie odbywa się tam na piętnastu wydziałach i  obejmuje najważniejsze dziedziny nauki: humanistyczne, społeczne , ścisłe, przyrodnicze, a także związane ze sztuką. Był to jeden z najbardziej interesujących punktów naszej wyprawy do Poznania.

Nie zapomnieliśmy także o tym, co związane z tradycją miasta: spacerowaliśmy po słynnej poznańskiej palmiarni oraz podziwialiśmy panoramę miasta ze Wzgórza Przemysła.

Wyjazd ten na długo zapadnie w naszej pamięci.

Była to dla nas znakomita lekcja historii i patriotyzmu.

Patrząc w przyszłość, nie możemy zapominać o naszej przeszłości.

Opracowała Adrianna Ustjanowska

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.