Warsztaty batikowe w naszej szkole

Nie wiemy kto pierwszy, kiedy i gdzie odkrył, że wosk pszczeli nie poddaje się farbowaniu. W egipskich grobowcach z V w. odkryto szczątki lnianych płócien pokrytych batikiem, a wykopaliska przeprowadzone w Chinach pokazały, że technika ta była tam znana już w VII w.

Batik to również metoda zdobienia jajek wielkanocnych, z którą zapoznali się uczniowie naszej szkoły. Zaproszona artystka, pani Miłosława Strzelczyk, zdobywczyni wielu nagród w konkursach pisanek zdobionych metodą tradycyjną, wprowadziła nas w tajniki zdobienia woskiem. Polega ona na narysowaniu mocno rozgrzanym woskiem wzoru na podgrzanym jajku, a następnie przeprowadzeniu kąpieli w barwniku (naturalnym, jak np. wywar z łusek cebuli lub sztucznym).  Wykonanie wzoru było łatwe tylko z pozoru, ale uczestnicy szybko doszli do wprawy, a efekty można podziwiać poniżej.

Serdeczne podziękowania dla Pani Miłosławy Strzelczyk oraz Paniom Urszuli Dudek i Kindze Mikosińskiej!

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.