W najbliższych dniach Nasza szkoła włączy się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Inicjatywa Tygodnia Przeciwdziałania Przemocy Rówieśniczej skierowana jest do uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz całej społeczności szkolnej, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie przemocy psychicznej, budowanie atmosfery wzajemnego szacunku oraz wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa w szkole. Istotnym elementem jest również podnoszenie świadomości dotyczącej różnych przejawów przemocy – fizycznej, psychicznej czy tej w sieci – oraz sposobów radzenia sobie w takich sytuacjach. W ramach akcji realizowane będą warsztaty, spotkania i inicjatywy, które pomogą tworzyć bezpieczne, wspierające i przyjazne środowisko, w którym każdy czuje się akceptowany i ważny. Dlaczego to takie ważne? Otóż przemoc psychiczna – taka jak wyśmiewanie, wykluczanie, rozsiewanie plotek czy hejt w internecie – pozostawia głębokie ślady. Nasza szkoła podejmuje zdecydowane działania, aby takie zjawiska nie miały miejsca. Chcemy, aby każdy uczeń miał świadomość, że nie jest sam i zawsze może liczyć na wsparcie nauczycieli, pedagoga, psychologa i rówieśników.
Wierzymy, że tylko działając razem – uczniowie, nauczyciele i rodzice – możemy skutecznie przeciwstawić się przemocy. Każdy gest wsparcia, każda rozmowa i każda reakcja mają znaczenie. Razem tworzymy szkołę, w której liczy się wzajemny szacunek i dobro każdego ucznia.
W ramach kontynuacji tematu, 4 listopada odbędą się warsztaty profilaktyczne dla klas IV – VII dotyczące szacunku do rówieśników, zasad dobrego wychowania, kultury osobistej, zachowania w Internecie z uwzględnieniem prywatności użytkowników. Warsztaty przeprowadzi przedstawiciel Pracowni Profilaktyczno-Wychowawczej STOPKA z Tarnowa.
Pedagog szkolny: Anna Zaucha