Tradycje polskiej wigilii

Wigilijne potrawy przyrządzamy na oliwie, oleju i maśle. Nasi przodkowie skrupulatnie przestrzegający postu, uczynili prawdziwą rozkosz dla podniebienia.

Wigilia w domach magnackich składała się z 12 dań. W domach szlacheckich i bogatych mieszczan serwowano dziewięć wigilijnych dań. Wieś natomiast miała dań siedem.

Na  dworskim  stole i  stole  mieszczańskim  w  wigilię  podawano do  wyboru: barszcz czerwony z kiszonych  buraków  z  fasolą  (potem i  obecnie   uszka  z  farszem  grzybowym) zupę  grzybową  z  łazankami  lub  zupę  rybną  z  migdałami, pierogi  z  kapustą  i  grzybami, karp  smażony, karp w galarecie, karp w szarym  sosie, szczupak  faszerowany, łazanki  zapiekane  z kapustą  i  grzybami, kluski  z  makiem i  miodem, kulebiak lub  cebulaki, kapelusze  borowików nadziewane  farszem  grzybowym  zapiekane  na  maśle, kompot  wigilijny  ugotowany  z  suszonych   owoców.

Na  deser  podawano różne  ciasta: strucla  z  makiem, zawijaniec  z  masą  śliwkową, kakaową, makowce  na kruchym  spodzie  mocno  lukrowane, chały słodkie  z kruszonką, baby drożdżowe  gotowane, pierniki  przekładane  różnymi  masami i  mnóstwo różnych  ciasteczek. Podawano  również  owoce  cytrusowe,  suszone  bakalie, orzechy  włoskie, laskowe  itp. Kutia była  też  obowiązkowo  podawana  na  deser.

W chatach  chłopskich na  wieczerzę  wigilijną  podawano:

  • żur z grzybami, zupę  z  konopi  zwaną siemieńcem  lub  siemieniatką, kapustę  z  grochem  lub  fasolą,
  • polewkę  z  suszonych śliwek, gruszek, jabłek, grycok, rzepę  suszoną lub  smażoną  na  oleju,
  • karp  smażony, kompot  wigilijny  z  suszonych  owoców.

Po  głównych  jadłach  podawano  ciasta: drożdżowe  z  kruszonką, struclę  makową  i  z masą  śliwkową  a  dla  dzieci  słodkie makiełki.

Dzisiaj urządzamy wigilię nie tak bogatą jak nasi przodkowie, ale zawsze staramy się zachować tradycję. Smak i ceremoniał potraw wigilijnych mają dar wywoływania wspomnień i marzeń o przyszłości, o tym co przyniesie kolejny rok.

Wielu Polaków wierzy  w przesądy.  Przytoczę jeden z nich  mówiący, że tak jak w Wigilię – tak przez cały następny rok. Dlatego w ten dzień powinniśmy być uśmiechnięci, unikać sporów i kłótni, utrzymać porządek w domu, odnosić się do swoich bliskich z życzliwością i szacunkiem.

Anna Zaucha – szkolny Pedagog

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.