Wakacyjne życzenia

„Największą sztuką w życiu
           jest śmiać się zawsze i wszędzie.
Nie żałować tego, co było
     I nie bać się tego, co będzie”

 

Dziesięć miesięcy wytężonej nauki i ciężkiej pracy, to spore obciążenie dla uczniów, rodziców  i nauczycieli. Dwa miesiące odpoczynku należy się więc Wszystkim. Dlatego przyjmijcie Wakacyjne życzenia:

  • Dziękując za wysiłek i owocną współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje 2026 były radosne, pełne niezapomnianych wrażeń, inspirujących podróży i ciekawych znajomości.

 

  • Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami.

 

  • Gratulujemy Wam tegorocznych osiągnięć w nauce oraz wysiłku, który podejmowaliście przez minione dziesięć miesięcy.

 

  • Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

Specjaliści: pedagog specjalny, pedagog i psycholog szkolny

BEZPIECZNE WAKACJE 2026

Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę i wypoczynek. 

Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, dlatego możemy planować najróżniejsze przygody. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, pogodę. Jednak musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? .

 

Przedstawiam Wam najważniejsze zasady, którymi powinniście się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

  1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
  2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
  3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
  4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
  5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
  6. Nie rozmawiaj z obcymi.
  7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
  8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
  9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
  10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
  11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
  12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
  13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
  15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze hulajnodze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
  16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
  17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
  18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
  19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
  20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
  21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
  22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
  23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
  24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
  25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec przedstawiam kilka z nich w  humorystyczny sposób:

 

„Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.

Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.

Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.

W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.

Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy”.

 

Życzę udanych wakacji!

Pedagog szkolny: Anna Zaucha