Marcin Sowiżdżał 10-ty w Polsce!

13 października odbyła się już piąta edycja Ogólnopolskiego Internetowego Konkursu Szachowego “SzachMaks”, a 24 października zostały ogłoszone wyniki. Konkurs polegał on na samodzielnym rozwiązywaniu zadań szachowych przez Internet. Każdy uczestnik miał do rozwiązania 24 zadania o różnej skali trudności. Zadania były prezentowane na interaktywnym diagramie, zaś uczniowie mieli wskazać na szachownicy najlepszy ruch dla białych lub czarnych. Najprostsze zadania były związane z matem w 1 ruchu, zaś w pozostałych należało wyszukać najsilniejsze posunięcie w danej pozycji, polegające zazwyczaj na znalezieniu odpowiedniego motywu taktycznego, prowadzącego do zdobycia przewagi. Wymagało to uważnej analizy pozycji i “wykonania w głowie” kilku ruchów naprzód.

W tegorocznej edycji wzięło udział 1000 uczniów z około 200 szkół z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów: Marcin Sowiżdżał z klasy 3 oraz Adam Dudek, Ania Dudek i Oliwia Sowiżdżał z klasy 8.

Rewelacyjnie spisał się Marcin, który w klasyfikacji uczniów klas 3 zajął 10 miejsce w Polsce! Zarazem Marcin został sklasyfikowany na 3 m-cu w województwie małopolskim. Trzeba odnotować, że w kategorii klas 3 stanęło na starcie najwięcej uczestników – prawie 200.

Nasi uczniowie z klasy 8 zmierzli się z trudniejszymi zadaniami szachowymi. Co prawda nie zajęli tak wysokich miejsc jak Marcin, ale również możemy być z nich dumni. Najwięcej punktów zdobyła Oliwia, która została sklasyfikowana na 60 m-cu w Polsce oraz na 13 w Małopolsce. 20 m-ce w województwie zajął Adam, a 23 m-ce Ania. Trzeba dodać, że nie była prowadzona osobna klasyfikacja dziewcząt i chłopców – wszyscy byli klasyfikowani w jednej grupie.

Mam nadzieję, że w następnym roku – gdy Ania, Adam i Oliwia już nie będą mogli reprezentować naszej szkoły – do Marcina dołączą inne osoby, które teraz uczą się grać w szachy :)

J.P.

dyplom-marcin

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.