Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Drodzy Rodzice i Uczniowie

Pragnę Was zachęcić do obchodów Światowego  Dnia  Życzliwości i Pozdrowień (World Hello Day) – święta wywodzącego się ze Stanów Zjednoczonych  i obchodzonego 21 listopada.

Przed  napisaniem tego artykułu przejrzałam wiele ciekawych materiałów dostępnych na stronach internetowych na temat tolerancji, przyjaźni, serdeczności i życzliwości.

Wiele można pisać na temat problemów w obecnych czasach, ale jedna myśl ciągle chodzi mi po głowie. My jako społeczeństwo mamy wiele do powiedzenia, oczywiście każdy co innego, bo przecież ile osób tyle różnych opinii i zdań na każdy temat.  Każdy sądzi, że jego stanowisko jest najlepsze. Każdy chce być doceniony i zauważony.  Niemal codziennie zmagamy się z podejmowaniem trudnych decyzji, co może powodować wiele lęków i obaw.  Zmagamy się z pandemią i musimy wspólnie dbać o zdrowie i dobro swoje oraz rodziny. To trudne i nie każdy tak potrafi. Wielu z nas jest złych i sfrustrowanych  obecną sytuacją. Nie możemy obarczać siebie odpowiedzialnością za coś,  na co nie mamy wpływu. Możemy jedynie wpływać na nasze relacje, współpracę i stosunki społeczne.

Dbajmy o siebie, pomagajmy i wspierajmy każdego w potrzebie jeśli tylko mamy taką możliwość. Agresję i złość zastąpmy życzliwością i tolerancją, a dojdziemy do przekonania, że nasze samopoczucie poprawi się i przyniesie radość z najdrobniejszych sukcesów w naszym codziennym życiu.

Bądźmy mili dla siebie, uśmiechajmy się, rozmawiajmy szczerze i otwarcie. Takie proste słowa jak: proszę, dziękuję, przepraszam nic nas nie kosztują,  a mogą sprawić innym wiele przyjemności i radości. Życie daje się czasami we znaki, miewamy gorsze i lepsze dni, a czyjś bezinteresowny i szczery uśmiech może zmienić wszystko.

Niech to nie będzie tylko jeden dzień, a każdy dzień w naszym życiu!

Jak powinniśmy obchodzić ten dzień?

Najlepiej uśmiechnąć się do drugiego człowieka, powiedzieć miłe słowo, przesłać ciepłe spojrzenie. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką.

Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzone w ponad 180 krajach i ma bardziej wymiar społeczny. Jego cele są proste: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji.

Co charakteryzuje człowieka życzliwego?

Definicja słownikowa informuje, że jest to osoba nastawiona przychylnie, przyjaźnie, dobra i serdeczna.

Co składa się na życzliwość?

Wystarczy uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Słowa: „Dziękuję za to że jesteś…”, „Wszystkiego dobrego…” czy „Miłego dnia,” – to proste, znane wszystkim zwroty, dzięki którym możemy mieć pewność, że wywołają radość, zadowolenie i uśmiech u innych.

Pozdrawiam Was ciepło i serdecznie: Anna Zaucha

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.