Tradycja budowy szopek Bożonarodzeniowych

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wszystkich, nie tylko dla katolików. Spędzamy czas z rodziną, śpiewamy wspólnie kolędy, odwiedzamy przyjaciół, przyozdabiamy domy i podziwiamy niezwykłe, świąteczne scenerie pojawiające się w tym czasie zarówno w kościołach, jak i w przestrzeni publicznej. To wszystko ma nas wprowadzić w tę wyjątkową, świąteczną atmosferę. Chyba najbardziej kojarzoną z tym okresem jest oprócz choinki szopka bożonarodzeniowa.

Tradycja tworzenia szopek wywodzi się z Włoch, a konkretnie z Asyżu, gdzie św. Franciszek, z okazji wigilii Bożego Narodzenia zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Została ona umiejscowiona w grocie niedaleko klasztoru w Greccio. Znajdował się tam naturalnej wielkości żłóbek, zwierzęta, oraz ludzie odgrywający role Świętej Rodziny. W ten sposób św. Franciszek zamierzał przybliżyć mieszkańcom tajemnicę Narodzenia Chrystusa.

Współcześnie szopki pojawiają się przy kościołach, instytucjach kultury, prywatnych domach, a nawet w galeriach handlowych. Możemy znaleźć wśród nich: szopki z tradycyjnymi figurami (Święta Rodzina: dzieciątko Jezus, Maryja, Józef, Trzej Królowie, pasterze, aniołowie, zwierzęta: wół, osioł i owce oraz Gwiazda Betlejemska). Budowane też są  stajenki z żywymi zwierzętami, a także tzw. żywe szopki, w których bożonarodzeniowa opowieść jest odgrywana przez ludzi. Zazwyczaj budowa szopek wiąże się z wprowadzaniem do niej elementów regionalnych czy historycznych, co sprawia, że są ciekawym źródłem informacji o miejscu, w którym się znajdują. Szopka bożonarodzeniowa jest ważnym symbolem, który stanowi element kulturowy. W okresie świątecznym pod każdą choinką w polskim domu znajdziemy niewielką szopkę upamiętniającą ważne wydarzenia, które pragniemy uczcić.

Szopka, jako symbol Narodzenia Chrystusa jest symbolem jedności rodziny, ma przypominać o jej największych wartościach: wzajemnej trosce, miłości, szacunku i pomocy.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składam serdeczne życzenia: Rodzicom, Uczniom, Pani Dyrektor, Nauczycielom i Wszystkim Pracownikom szkoły:

“Weź do ręki biały opłatek,
choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić,
– i życz szczęścia całemu światu
niech się wszystkie serca rozweselą!”

Jak obyczaj każe stary, według ojców naszych wiary,
pragnę złożyć Wam życzenia, z dniem Bożego Narodzenia.
Niech ta Gwiazdka Betlejemska, która wschodzi tuż po zmroku,
da Wam szczęście i pomyślność, w nadchodzącym 2023 Nowy Roku.

Zaucha Anna – pedagog szkolny

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.