15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny

Wszyscy ludzie na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z najbliższymi. Potrzebujemy miłości, bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa, szacunku i zaufania, a także słów i czynów, skierowanych do nas, które te wartości wyrażają.

W życiu rodzinnym nie chodzi o liczbę spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy i kim w tym czasie jesteśmy.

Życie w ciągłym pośpiechu i chęć pogodzenia wszystkich obowiązków nie sprzyja budowaniu rodzinnych więzi i zacieśnianiu relacji. Pochłonięci wirtualnych światem i tematami globalnymi, gubimy tych, którzy są najbliżej nas: naszych dziadków, rodziców, rodzeństwo, wujostwo, kuzynostwo. Przestajemy znać nasze pochodzenie, cenić wielopokoleniowość domów i różnorodność naszych rodzin. Zachęcamy do tego, aby 15 maja – Międzynarodowy Dzień WS  Rodzin stał się dniem refleksji nad jakością naszych relacji z najbliższymi. Zatrzymajmy się na tę chwilę, przyjrzyjmy się sobie i naszym rodzinom. Zadajmy sobie pytanie: Kiedy ostatnio dowiedzieliście się czegoś nowego o swoich najbliższych? Kiedy ostatnio zrobiliśmy coś razem? Kiedy odwiedziliśmy bliskich czy dalszych członków rodziny?

Motto tego dnia w 2023 roku: „Z PASJAMI PRZEZ POKOLENIA”.

Porozmawiajcie wspólnie o Waszych marzeniach i pasjach np: o co poprosisz Złotą Rybkę? Z jaką super-mocą chciałbyś się jutro obudzić? Czy macie Waszą wspólną rodzinną pasję? Czy ona jest w Waszej rodzinie od pokoleń? Czy znasz pasję dziadka z dzieciństwa? Co kolekcjonowała babcia, gdy była w podstawówce? Zapytaj ich o to!

Powspominajcie razem: w co najbardziej lubiliście się bawić z rodzicami, dziadkami, kiedy byliście mali? Jaki był niezapomniany przysmak z dzieciństwa – co to było? A co to było dla Twoich rodziców czy dziadków? Nic tak nie łączy jak wspomnienia! 

 Na koniec dedykuję wiersz:

„Moja rodzina, choć bardzo liczna,
Jest dobra, miła i sympatyczna.
I choć czasami wytrzymać trudno,
To daję słowo- nie jest w niej nudno!
Każdy ma swoje upodobania,
jeden do nauki, drugi do spania.
Lecz wszyscy bardzo się kochamy
I zawsze sobie pomagamy”.

 Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.