Maj – najpiękniejszy miesiąc

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. W tym czasie na polach żywiąca nas Matka Natura w pełni budzi się z zimowego odrętwienia. Przyroda raczy nas cudownymi widokami oraz zapachami kwitnących drzew i kwiatów.

Maj to także obraz matki – czasem uśmiechniętej, czasem zmęczonej czy smutnej, ale zawsze czuwającej nad swoimi   dziećmi. Jest jeszcze inny obraz maja. To wieczorna cisza wypełnionego wiernymi polskiego kościoła, którzy  zgromadzili się  na nabożeństwach majowych ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Inny maj to ten, w którym kwitną kasztany. Maj pełen stresu, niepokoju i wytężonej pracy – maj maturzystów.

Maj ma jeszcze jedno oblicze: dziewczynka czy chłopiec ubrani w białe alby, którzy ze złożonymi rączkami i skupieniem na buzi przyjmują po raz pierwszy Chrystusa do swego serca. To Pierwsza Komunia święta.

Święta majowe:

1 maj: Święto Pracy oraz św. Józefa – patrona ludzi  pracujących
2 maj: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą – powieśmy flagi w naszych domach jako wyraz patriotyzmu i jedności narodowej
3 maj: Święto Trzeciego Maja (Konstytucji 3 Maja) oraz Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
4 maj: Dzień Strażaka
5 maj: Dzień Europy
8 maj: Dzień Bibliotekarzy
15maj: Dzień Rodziny
19 maj: Dzień Dobrych Uczynków
26 maj: Dzień Matki
31 maj: Światowy Dzień bez Papierosa

Przyroda w maju:

W maju – już prawdziwa wiosna! To jeden z okresów najbujniejszego życia w przyrodzie. W lesie kwitną: konwalia majowa, szczawik zajęczy, fiołek, borówka czarna i wiele innych roślin runa. Kwitną również drzewa: jarzębina, jawor, dąb, grab, klon, jabłoń, grusza, sosna, świerk, jodła, cis. Topole i osika zaściełają już ziemię delikatnym puchem, w którym ukryte są drobne nasiona.

W świecie zwierząt panuje ożywienie. Samica zająca rodzi drugi raz młode. Potomstwa  doczekały się również wydry, sarny, jelenie. Ptaki wysiadują jaja. Ożywiony ruch obserwujemy wśród owadów. Bardzo duże straty powodują żerujące w tym czasie gąsienice szkodliwych owadów.

Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. Nazwa miesiąca wywodzi się od bogini Mai, matki boga Merkurego. Jedna ze starych legend mówi, że Bóg Ojciec w maju stworzył świat. Natomiast według ludowej tradycji, środek miesiąca maja (od 12 do 15 maja) powinien być zimny, deszczowy a nawet mroźny (tzw. trzej ogrodnicy i zimna Zośka).

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.