Projekt „Historia zatrzymana w kadrze…”

„Historia zatrzymana w kadrze…” to projekt realizowany przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”, a dofinansowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt będzie realizowany w 10 szkołach podstawowych: Tuchowie, Karwodrzy, Lubaszowej, Dąbrówce Tuchowskiej, Piotrkowicach, Mesznej Opackiej, Łowczowie, Jodłówce Tuchowskiej, Burzynie i Siedliskach od marca do lipca 2017 r.

W trakcie projektu dziesięcioosobowe grupy uczniów z każdej ze szkół będą realizować kilka zadań. Jednym z nich jest poszukiwanie czarno-białych, ponad 50-letnich zdjęć, przedstawiających nie tylko miejsca z miejscowości, z którymi związani są uczniowie, ale także jej byłych mieszkańców. Uczestnicy projektu z pomocą starszych członków rodzin lub sąsiadów będą opisywać historie związane z utrwalonymi na fotografiach miejscami i osobami. Mogą też zrobić współczesne zdjęcie miejsca ze starej fotografii.

Drugie zadanie polega na odnajdywaniu starych przedmiotów codziennego użytku (np. żelazka na dusze, narzędzia gospodarstwa domowego) i fotografowaniu ich. Tutaj także korzystając  pomocy starszego pokolenia uczestnicy będą opisywać zasady działania oraz przeznaczenie odnalezionych przedmiotów. Następnie zrobią zdjęcie współczesnej wersji odnalezionego przedmiotu, o ile taki przedmiot nadal jest w użyciu.

Ze zdjęć zgromadzonych i zrobionych w trakcie realizacji obu zadań uczestnicy przygotują prezentację multimedialną, na bieżąco będą współprowadzić bloga projektowego, a na koniec zgromadzone materiały zostaną zebrane w publikacji poprojektowej. Dzieci wezmą także udział w specjalnie opracowanym dla nich kursie komputerowym oraz lekcjach muzealnych w zamku w Dębnie  „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni” i w Muzeum Etnogaficznym w Tarnowie „Sto lat temu w chłopskiej chacie”.

Na koniec uczestnicy wezmą udział w konkursie na najlepszy kolaż zdjęć (ze starych i nowych fotografii dotyczących tego samego miejsca lub/i przedmiotów o takim samym przeznaczeniu) oraz Finale Projektu, w którym każda grupa zaprezentuje wypracowane materiały. (Za: http://www.synergia.tuchow.pl)

Projekt na terenie szkoły w Burzynie koordynuje pani Kinga Burza.

Już teraz zachęcamy do przejrzenia rodzinnych archiwów w poszukiwaniu fotograficznych perełek!

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.